Datum: 29. března 1953, Praha, Sparta

Utkání: O pohár předsedy Prahy 7

Sestava: Kabíček - Marek, Štádler - Trnka, Hampejs, Ipser - M. Urban, Hemele, Huml, Trubač, Andrejkovič; střídání Šofr

Branky: Preis, Pešek, Rýgr

Průběh: Ačkoli Slavia měla míč na kopačkách častěji, výsledek vyzněl jasněji pro Spartu. Deník Rudé právo napsal: „Utkání bylo podprůměrné úrovně. Mužstva neukázala ani snahu hrát dobrou kopanou.”

Branky: Laskov, Cimra - Trubač, Hemele, Trnka

Průběh: V prvém poločase mělo pražské mužstvo převahu, neboť zadní řady Bratislavských neuměly čelit jeho přízemní hře. Teprve ve druhém poločase se ÚD Rudá hvězda vzchopil a měl převahu. Nestačil však již vyrovnat dvoubrankový náskok.

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?

Poznámky: Celé jméno soupeře je Ústredný dom Čiervenej hviezdy Bratislava, dnes ŠKP Inter Dúbravka Bratislava.

Slovan Bratislava ÚNV - Slavia
5 : 2 (5 : 0)

Datum: 12. dubna 1953, Bratislava

Sestava: Andrejkovič, Šofr

Branky: ing. Tegelhof, Matušek, Šidlo, Čurgali, dr. Balaži - Andrejkovič, Šofr

Průběh: Ve fotbalovém turnaji o Pohár osvobození Bratislavy byl sehrán v neděli další zápas, v němž mužstvo Dynamo Praha nedovedlo opakovat svůj dobrý výkon a úspěch minulé neděle. Bylo to zásluhou domácího mužstva, které v prvém poločase hrálo rychle a převahu vyjádřilo úspěšnou střelbou. Teprve po změně stran se hosté dostali do tempa a chvílemi nebezpečně útočili, takže se jim podařilo snížit výsledek.

Branky: ?

Průběh: Mužstvo hostí bylo po celé střetnutí lepším celkem, bylo rychlejší a rozhodnější.

Rozhodčí: Lohnert

Diváci: 3.000

Trenér: ?

Poznámky: O jaké střetnutí šlo, nevím. Přebor republiky sice začínal 10. května prvním kolem, ale v něm se odehrály pouze dva zápasy (Slavia Bratislava - Slavoj Liberec a Jiskra Gottwaldov - Tankista Praha. Tento mezi ně nepatřil.

Slavia - Slávia Bratislava
1 : 0 (0 : 0)

Datum: 17. května 1953, Praha

Utkání: Přebor republiky 1953

Sestava: Jonák - Kocourek, Štádler - Moravec, Marek, Hampejz - Urban, Huml, Trubač, Andrejkovič, Šofr

Branky: ?

Průběh: Utkání sledovalo asi 7000 diváků, kteří shlédli ostrý boj v rychlém tempu, avšak málo nadprůměrných výkonů. Vzájemný poměr sil byl celkem vyrovnán, chabá střelba obou útočných řad usnadnila práci obráncům i záložníkům. Závěr utkání patřil Dynamu, takže jeho vítězství lze označit za zasloužené.

Branky: Drga, Sedláček, Sekula - Huml

Průběh: Utkání přeboru republiky v kopané, hrané v neděli v Ostravě, skončilo zaslouženým vítězstvím domácích. Baník Ostrava převyšoval svého soupeře ve všech řadách, hrál obětavěji a měl téměř po celé utkání znatelnou převahu.

Rozhodčí: Obtulovič

Diváci: 6.000

Trenér: ?

5 : 2 (3 : 0)

Datum: 17. 06. 1953, Praha, na Spartě

Utkání: přátelské

Sestava: Jonák - Kocourek, Marek - Karásek, Moravec, Trubač - Strouhal, Štádler, Bican, Andrejkovič, Šofr; střídání L. Hlaváček

Branky: Preis, Pešek, Procházka, Feureisl, Pohunek - Šofr, Marek

Rozhodčí: Razím

Diváci: 14.000

Poznámky: Za Slavii nastoupil Bican v roli hrajícího trenéra.

ÚNV Slovan Bratislava - Slavia
4 : 2 (1 : 1)

Datum: 1953

Utkání: Přebor republiky 1953, 6. kolo

Sestava: Urban, Bican

Branky: Šídlo 1:0, Bican 1:1, Urban 1:2, Šurgali z pen. 2:2, Šídlo 3:2, Pažický 4:2

Průběh: V utkání přeboru republiky v kopané hrané na bratislavském stadionu před 15.000 diváky předvedla obě mužstva vyspělou a technikcou hru. Zápas byl celkově velmi zajímavý. Mužstvo Slovanu bylo důraznější. Slovan vedl brankou Šídlovou, Bican vyrovnal a Urban ze samostatné akce získal Dynamu do poločasu vedení. Po změně stran Šurgali z pokutového kopu vyrovnal, Šídlo vstřelil třetí a Pažický čtvrtou branku Slovana. (Rudé právo, 28. června 1953)

Rozhodčí: ?

Diváci: 15.000

Trenér: ?

1 : 3 (0 : 1)

Datum: 1. července 1953, Praha, Sparta

Sestava: Kabíček - Kocourek, Štádler - Moravec, Hampejs, Marek - L. Hlaváček, Trubač, Bican, Andrejkovič, M. Urban; střídání Huml

Branky: 4. Bican 0:1, 63. Preis 1:1, 81. Trubač 1:2, 89. Bican z pen. 1:3

Průběh: Utkání v soutěži o přebor republiky, hrané ve středu na Letné, přineslo sice zajímavý boj, svou úrovní však neuspokojilo. Dynamo bylo jen v prvé a v poslední čtvrthodině lepším celkem, jeho útočníci vytěžili z četných příležitostí jen tři úspěchy, zatím co spartakovci střelecky úplně selhali, neboť neproměnili ani pokutový kop, který Peškovi zněškodnil brankář Kabíček. Hra obou mužstev byla většinou rozháraná, ani jedno z nich nepředvedlo souvislé akce.
  Dynamovci měli zpočátku převahu, kterou vyjádřil již ve 4. min. Bican, později se hra vyrovnala, stav utkání zůstal však až do 18. min. druhého poločasu nezměněn. Preis ukončil další nápor na branku hostí ostrou přízemní ranou a vyrovnal. Dynamo však odrazilo úspěšně další útoky Spartaku a v závěru si zajistilo oba body. V 36. min. využil Trubač přesné přihrávky Bicanovy a v předposlední minutě proměnil Bican pokutový kop za Zuzánkův nedovolený zákrok. (Rudé právo, 2. července 1952)
  Podle jiného pramene předváděla obě mužstva technickou hru.

Rozhodčí: Polák

Trenér: J. Bican

Poznámky: Jednalo se o odložený zápas 1. nebo 2. kola.

Slavia - DSO Tatran Prešov
2 : 1 (1 : 0)

Datum: 4. července 1953

Utkání: Přebor republiky 1953, 7. kolo

Sestava: Urban, Huml

Branky: Urban 1:0, Pucher 1:1, Huml 2:1

Průběh: Po vítězství nad mužstvem Spartaku Praha Sokolovo dosáhlo mužstvo Dynama Praha dalšího úspěchu v přeboru republiky. Zápas měl zajímavý průběh. Byl však pokažen deštěm. V prvém poločase vyjádřilo Dynamo převahu brankou Urbanovou. Po změně stran hosté Pucherem vyrovnali, později se však podařilo Dynamu Humlem zaznamenat druhý a vítězný goal. Deset minut před koncem byl vyloučen Semeši.

Druh zápasu: Perleťový pohár, 20. ročník, finále

Poznámky: Slavia, stále pod hlavičkou Dynamo, neporazila ani v kompletní sestavě celek Králova Pole, který výhrou získal Perleťový pohár do stálého vlastnictví. V propozicích turnaje totiž stálo, že pokud nějaký klub vyhraje turnaj třikrát za sebou nebo pětkrát vůbec, získá jej nastálo. Od dalšího roku, protože žirovničtí nechtěli o svou tradiční soutěž přijít, byl pohár putovní.

Jiskra Jaroměř - Slavia
3 : 5 (2 : 3)

Datum: 26. července 1953

Utkání: ?

Poznámky: Nevím o utkání nic bližšího, dokonce ani zda se jednalo o A mužstvo Slavie. Ve výtisku Rudého práva z 29. července je pouze informace o utkání v kopané mezi těmito dvěma soupeři. Předpokládám, že pokud by se jednalo o jiné mužstvo Slavie, např. tým B nebo dorostence, bylo by to v článku uvedeno.

Slavia - Křídla vlasti Olomouc
1 : 1 (1 : 0)

Datum: 27. 09. 1953, Praha, Eden

Utkání: Přebor republiky 1953, 11. kolo

Sestava: Kabíček - Bican, Moravec, Andrejkovič

Branky: Bican 1:0, Kraus 1:1

Průběh: Po vítězství Dynama nad vedoucím mužstvem přeboru republiky Ústředním domem armády se od hráčů Dynama očekávala rozhodně lepší hra. Ale ani Křídla vlasti nepodala obvyklý výkon a tak úroveň hry, především v prvním poločase, byla jen průměrná. Některé okamžiky však dovedly vyburcovat diváky k živým projevům souhlasu i nesouhlasu. Bylo to především při pěkné brance Bicanově a při zákrocích obou brankářů a pak při hrubých, leckdy nesportovních zákrocích, jichž bylo skutečně víc než pořádných střel na branku.
  Nejvíce se líbila hra dynamovců Kabíčka, Moravce a Bicana a z Křídel vlasti Melichara, Hledíka a Svobody. Branku hostí dal Kraus, který jinak zůstal hodně dlužen svému výkonu proti Švýcarsku.

Poznámky: Slavia tímto utkáním otevírala svůj nový stadión v Edenu. 26. září 1953 vyšel v Rudém právu článek oslavující vybudování nového hřiště, na němž pak Slavia stráví s krátkými přestávkami celou svou budoucnost.
Budujeme nové sportovní stadiony
  Letenská pláň v roce 1950. Každý den sem přicházejí ze všech koutů Prahy stovky brigádníků. Pražští občané uskutečňují plán výstavby socialistické Prahy. Pod údery krumpáčů a sochorů, pod pásy buldozerů a na lžících bagrů mizí ohořelé zbytky cirkusu, mizí starý terén, skládající se z hald a navážky, hromad štěrku, několika prašných fotbalových hřišť. Letenská pláň se obléká do slavnostního hávu. A jako poslední svědek bezplánovitého stavitelského chaosu na letenské pláni zůstává trávník a branky bývalého stadionu Dynama.
  Na jiném konci Prahy, ve Vršovicích, je podobné místo. Sice jen s jedním fotbalovým hřištěm, ale zato s mnoha nouzovými stavbami, které jsou křiklavou připomínkou nezaměstnanosti a krisí předválečných let. Pověstný vršovický „Eden“ vydává mimovolné svědectví své zašlé „slávy“ i bídy.
  Sotva byly vykáceny stromy, začalo se se zatloukáním pilot. Dvě stě jich muselo být zaraženo do země, než mohl být bezpečně položen železobetonový rám, který nese stavbu tribuny. Sto dvacet jich potřebovaly tribuny hlediště. Tak byla zajištěna bezpečnost a stabilita stavby proti účinkům spodní vody, která se v místech sportovního střediska v Edenu vyskytuje. Navíc bude mít atletická dráha a fotbalové hřiště i za největšího sucha svou vlastní vláhu právě z této spodní vody.
  Nemalou zásluhu na vybudování krásného stadionu, který pojme 35.000 diváků a který bude tuto neděli slavnostně otevřen, mají především obyvatelé Vršovic, ti odpracovali na stavbě přes 10.000 z celkového počtu 28.266 brigádnických hodin. Pomáhali hlavně při urovnávání a navážení zeminy na hrací ploše i v hledišti. Celkem tu bylo zpracováno 50.000 krychlových metrů zeminy; byla lacino a rychle získána z výkopů základů vršovického sídliště, které se v blízkosti stadionu rychle rozrůstá. Šlo tu vlastně o jakousi spolupráci s bytovou výstavbou, neboť na sídlišti i na staveništi bylo ušetřeno mnoho peněz i času při odvozu materiálu, který byl na staveništi zbytečný a přitom na stavbě stadionu tak potřebný.
  Zároveň s úpravou hrací plochy vyrůstala hlavní tribuna. Většinou bylo použito materiálu z Letné. Ale stavba sama byla značně zdokonalena. V místnostech pod tribunou je o naše sportovce dobře postaráno. Prostorné sprchy, bazén, dálkové topení, teplá voda, hygienické šatny, vdušné a světlé kanceláře, elektrická prádelna, plynová žehlírna, to vše je pod 105 metrů dlouhou tribunou. A zatím co se dokončovalo její vnitřní vybavení, přijel ze Svojetic u Říčan první transport s travnatými drny, které byly položeny na ploše 10.000 metrů čtverečních.
  Jak krásný je nyní pohled na dohotovené dílo. Pohled na moderně řešené hlediště stadionu, na němž se dokončují poslední drobné úpravy, i pohled na nové sídliště, v němž už bydlí pracující. To vše jsou výsledky poctivé práce našeho lidu, to jsou také výsledky péče strany a vlády o tělovýchovu a sport a o šťastný život naší doby.

Proč došlo ke stavbě zcela nového stadionu, když si Slavia svůj starý, od nacistů vypálený stánek, sama opravila, je známo. Vládní a politické orgány totiž v roce 1950 rozhodly o přestavbě letenské pláně s výstavbou obrovitého Stalinova pomníku. Zamýšlenému projektu stadion Slavie bránil, a proto musel být odstraněn. Mimo něj zmizela i hřiště na házenou, košíkovou, odbíjenou a tenisové kurty. Odstraněním stadionu vznikla klubu škoda 16,5 milionu Kč, náhrada od státu činila 600 000 Kč s příslibem, že do dvou let bude vybudován stadion nový. Pro stavbu stadionu bylo vybráno nové místo ve Vršovicích, v místech zvaných Eden, kde byl dříve rybník. Na místo byla převezena a znovu smontována celá tribuna z Letné (z roku 1948) a na hrací plochu, jejíž podloží bylo ze stavebních sutin s jílem, byl položen nový trávník, který se několikrát předělával, protože nepropouštěl vodu.

Branky: 8. Mjajer 0:1, 32. Bican 1:1

Průběh: Utkání přeboru republiky v kopané, hrané v sobotu na novém hřišti Dynama ve Vršovicích před návštěvou 15.000 diváků, bylo slabé úrovně. Vedení se ujalo Kladno v 8. min. brankou vstřelenou Majerem po chybě Kabíčka. Ve 32. min. Bican nečekanou ranou vyrovnal.

Datum: 11. října 1953

Sestava: Kabíček - Kocourek, Kettner - Moravec, Hampejz, Trubač - Urban, Hemele, Štádler, Andrejkovič, Šofr

Branky: Urban - Balažik, Kačány

Průběh: Na 10.000 diváků přihlíželo utkání slabé úrovně, které řídil Obtulovič. Mužstvo Dynama Praha mělo sice těsně před koncem zápasu příležitost vyrovnat, ale Kocourek neproměnil pokutový kop. Branky vítězů vstřelili Balažik a Kačány.

Branky: Antl 2, Hovorka, Feireizl, Šimanský - Bican, Huml, Urban

Průběh: Utkání, hrané v sobotu před 7000 diváky na Strahově, přineslo zasloužené vítězství mužstvu Tankisty, které bylo po všech stránkách lepší soupeře. Vynikalo především rychlostí, přesnější kombinací a pohotovou střelbou. Velmi dobře si vedla obě křídla Hovorka a Antl a střelecky byl na výši Šimanský. Ze zálohy se vyznamenal J. Steiner a z obrany zaslouží pochvalu především Stacho. Mužstvo Dynama hrálo neurovnaně. Zčásti uspokojili Kocourek v obraně a Andrejkovič v útoku. (Rudé právo, 9. srpna 1953)

Branky: Vidlička 1:0, Andrejkovič 1:1, 89. Bican 1:2

Průběh: Utkání mělo vyrovnaný první poločas, ve kterém podala obě mužstva velmi pěkný výkon. Po přestávce byli domácí Dynamu Praha stále velmi vážnými soupeři a podařilo se jim také vstřelit vedoucí branku Vidličkou. Hosté pak ve snaze vyrovnat dali všechny síly do útoku a podařilo se jim zaznamenat branku Andrejkovičem. Do konce zápasu se střídaly útoky na obou stranách. O vítězi se rozhodlo teprve minutu před koncem utkání, kdy Bican dal vítěznou branku Dynama. (Rudé právo, 24. srpna 1953)

Sestava: Ipser

Poznámky: Utkání bylo kontumováno pro neoprávněný start hráče Slavie.
  Rudé právo ze dne 15. července 1953 uvedlo: „Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport schválil rozhodnutí předsednictva sekce kopané SVTVS ve věci protestu tělovýchovné jednoty Slavoj Liberec proti tělovýchovné jednotě Dynamo Praha přiznáním kontumačního výsledku 3:0 a 2 body pro neoprávněný start závodníka Františka Ipsera za Dynamo Praha.”

2 : 2 (2 : 1)

Datum: 24. října 1953, Ostrava

Druh zápasu: Turnaj k Měsíci čs.-sovětského přátelství

Diváci: 5.000

Poznámky: O vítězi utkání bylo rozhodnuto losem. Ten dopadl lépe pro ostravský klub. V Rudém právu ze dne 25. října 1953 si můžeme přečíst, že diváci uvítali v hledišti vzácné hosty - sovětské stachanovce.

Slavia - Sparta
4 : 2 (4 : 2)

Datum: 25. 10. 1953, Ostrava

Utkání: Turnaj k Měsíci čs.-sovětského přátelství

Sestava: Kabíček - Kocourek, Marek - Moravec, Hampejs, Huml - M. Urban, O. Černý, Bican, Trubač, Šofr

Branky: Trubač 2, Bican, Černý - Pergl, Rýgr

Rozhodčí: Vlček

Diváci: 10.000

Poznámky: První mimopražské derby.
  Turnaje se jako čtvrtý tým účastnil VŽKG Vítkovice, který se stal překvapivým vítězem. Zčásti to ale bylo kvůli

Baník Karviná Velkodolu čs. armády - Slavia
0 : 2 (0 : 0)

Druh zápasu: přátelský

Průběh: Slavia předvedla technicky vyspělou a kombinační hru.

Slavia - DSO Spartak
4 : 1 (1 : 0)

Datum: 31. října 1953, Praha, Letná, hřiště Sparta

Sestava: Kabíček - Kocourek, Štádler - Fišer, Hampejz, Huml - Urban, Trubač, Bican, Hubálek, Andrejkovič

Branky: 12. Bican 1:0, 15. Urban 2:0, 19. Andrejkovič 3:0, 37. Andrejkovič 4:0, 70. Pešek 4:1

Průběh: V Praze byla pozornost všech příznovců kopané zaměřena na střetnutí dvou vybraných mužstev dobrovolných sportovních organisací DSO Dynama a DSO Spartaku. Dynamo representoval celek Dynama Praha. Mužstvo Spartaku bylo složeno z hráčů Spartak ČKD Sokolovo a Spartak ČKD Stalingrad. Zápas byl hrán za pěkného počasí na hřišti Spartaku ČKD Sokolovo v Praze na Letné. Utkání sledovalo šest tisíc diváků.
  Dynamo nastoupilo se dvěma novými hráči Fišerem a Hubálkem. Mělo tuto sestavu: Kabíček - Kocourek, Štádler - Fišer, Hampejz, Huml - Urban, Trubač, Bican, Hubálek, Andrejkovič.
  Spartak nastoupil s mužstvem: Roček - Rubáš, Trnka - Hejský, Jíra, Procházka - Dvořák, Tomáš, Svoboda, Žďárský, Pešek. Ke konci prvního poločasu vyměnil Pohunek Hejského. Hrál na pravém křídle a Dvořák přešel na místo pravého záložníka. Po špatné hře Spartaku v prvním poločase došlo ve druhém poločase v mužstvu Spartaku k dalším změnám. Branky vstřelili ve 12 min. Bican, v 15. min. Urban, v 19. a 37. min. Andrejkovič a v 70. min. Pešek.
  Zápas byl slabé úrovně. Mužstvo Dynama mělo výhodu v dobře hrajících zadních řadách, které přesně obsazovaly své protihráče. V útoku zahráli dobře Bican a Urban.
  Mužstvo Spartaku nehrálo dobře. V tomto utkání bylo příznačné, jak naši hráči nedovedou využívat kopů z rohu. Spartakovci kopali celkem 14 rohů a ani z jednoho nedovedli vstřelit branku. Je také nevysvětlitelné, proč útočníci dále přihrávají a nestřílejí, když stojí pět metrů před brankou, jako tomu bylo v několika případech. Tak na příklad Žďárský, stojící na malém čtverci, místo aby vystřelil, přihrává míč Peškovi na levé křídlo. Chybou některých hráčů také je, že velmi často a zbytečně ustupují před útočícím soupeřem.

Branky: Hubálek 2, Bican, Andrejkovič - Čapek, Šašek

Průběh: Zápas měl podle denního tisku zajímavý průběh.

Spartak Zbrojovka Brno - Slavia
1 : 8 (0 : 3)

Datum: 24. listopadu 1953, Brno

Diváci: ?

Poznámky: Utkání bylo hrané na novém stadionu v Brně skončilo zaslouženým vítězstvím hostů.

Dynamo Petřín - Slavia
2 : 9 (2 : 4)

Datum: 22. listopadu 1953, Plzeň

Sestava: Andrejkovič, Bican, Urban, Trubač, Hubálek

Branky: Brom 2 - Andrejkovič 3, Bican 3, Urban, Trubač, Hubálek

Průběh: Přátelské utkání hrané na plzeňském hřišti mělo dobrou úroveň.

Baník Děčín - Slavia
4 : 4 (2 : 2)

Datum: 28. listopadu 1953, Děčín

Sestava: Andrejkovič, Bican, Hubálek

Branky: Brabec 2, Šotola 2 - Bican 2 (1 z pen.), Andrejkovič, Hubálek

Průběh: Přátelské fotbalové utkání hrané v sobotu v Děčíně přineslo oboustranně velmi dobrou hru.